Zainteresowanie polityką w Polsce wzrosło, zwłaszcza wśród młodych kobiet w wieku 18-29 lat oraz tych 60+, przy czym różne grupy kobiet w różny sposób reagują na ofertę polityczną w kraju. Kim zatem są niezdecydowani wyborcy?
Wyborcy na skrzyżowaniu decyzji
W świecie wyborów politycznych termin „niezdecydowani” ma znacznie głębsze znaczenie niż mogłoby się wydawać. To nie tylko ci, którzy wahańcem przyznają, że „nie wiedzą” lub „trudno powiedzieć”. To grupa ludzi, która często ostatecznie decyduje się na udział w głosowaniu, choć wcześniej nie planowała. Co więcej, nie jest to jednorodna masa. Część z nich waha się między kilkoma opcjami, zwłaszcza jeśli chodzi o opozycję.
„Większość tych niezdecydowanych to będą wyborcy opozycyjni.”
– Barbara Brodzińska-Mirowska
Kobieca siła w polityce
Nie możemy zapominać, że istnieje również kategoria ludzi, która przechodzi z pozycji nieaktywnych na pozycje aktywne w kontekście wyborów. Obserwuje się zwiększone zainteresowanie polityką, zwłaszcza wśród kobiet w wieku 18-29 lat oraz powyżej 60 lat.
Tak jest i to są kobiety, tylko że nie wszystkie. To są kobiety przede wszystkim z tej kohorty 18 – 29, czyli te najmłodsze i to są kobiety 60+.”
– Marcin Duma
W kontekście kobiecego głosu ważne jest także zrozumienie różnic w preferencjach politycznych młodszych i starszych pań. Młodsze kobiety mają tendencję do opowiadania się za opcjami opozycyjnymi, podczas gdy starsze kobiety częściej popierają PiS. Warto dodać, że to kobiety były odpowiedzialne za wygraną Andrzeja Dudy w 2020 roku, co pokazuje ich znaczący wpływ na polityczną scenę Polski.
Paradoksy wyborcze
Po 2020 roku PiS stracił znaczną ilość poparcia wśród kobiet, głównie z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji. Paradoksem jest fakt, że młodsze kobiety, które odwróciły się od PiS, zaczęły rozważać poparcie dla Konfederacji – partii o jeszcze bardziej radykalnych poglądach.
„To jest ogromny paradoks, o którym mówisz.”
– Barbara Brodzińska-Mirowska
Zjawisko to pokazuje, że wyborcza dynamika jest skomplikowana i pełna niespodzianek. W dobie dynamicznych zmian politycznych, kluczową rolę odgrywa rozeznanie i zrozumienie motywacji oraz potrzeb różnych grup wyborców.